Na jedné straně východní Krkonoše, na druhé Vraní hory, patřící již do Broumovské vrchoviny. Jedinečná rozmanitost přírody i historicky jedno z nejdříve osídlených míst regionu. Místo nabízející klid a odpočinek i možnost rozmanitého sportovního vyžití. Žacléřsko prostě stojí za to navštívit.

Cyklotrasy

Zde naleznete cyklotrasy Žacléřska a blízkého okolí.

 

Ubytování

Restaurace a ubytovací zařízení Žacléřska a blízkého okolí.

Důležité odkazy

Adresy a kontakty Žacléřska a blízkého okolí.

Cesta k polským hranicím je bez omezení průjezdná

Nový asfalt, nová svodidla z jedné, odvodňovací kanál z druhé strany. A především, žádné zákazové značky či semafory. Hlavní tah z Trutnova k polským hranicím je plně průjezdný o měsíc dřív, než se původně počítalo. Práce na sanaci svahu začaly 2. května, úplná uzavírka skončila zhruba před měsícem, nákladní automobily ale stále musely po objízdné trase přes Babí a Žacléř. Od dnešního dne je opět průjezd plynulý, bez čekání.


„Údolím teče potok a po povodních došlo k havarijnímu poškození svahu. Ten jsme museli od poloviny vozovky až k hladině potoka rozebrat," informoval hlavní stavbyvedoucí firmy Sovis CZ, Miloš Ribár. Výškový rozdíl je 12 metrů, celkem se tu přesouvalo 7500 metrů krychlových materiálu.
Po odbagrování následovala výstavba dvou opěrných zdí ze železobetonu, dlouhých 48 a 25 metrů. „Ty sahají až pod úroveň potoka, co nás pustila skála. Celé je to totiž na skalním masivu. Pak začalo budování jednotlivých stupňů," popsal Miloš Ribár.
„Stavbaři neměli jednoduché podmínky. Byla velká vedra i přívalové deště, ale nakonec si s tím poradili velmi dobře a otevření o měsíc dřív opravdu vítáme," konstatuje spokojeně starostka Eva Kmiećová.
A nehrozí, že se stavbaři budou muset do údolí brzy vrátit? „Stát se to může, potenciálně rizikový úsek s potokem, svahem a vozovkou pokračuje na obě strany od námi opravovaného místa. Ale Ředitelství silnic a dálnic to řeší až v době, kdy už je rekonstrukce absolutně nutná. Peněz nazbyt prostě není," vidí situaci Miloš Ribár.
Příští rok o kus výš
I když, stavbaři si na hlavní tah I/16 najdou cestu i tak. Příští rok má dojít k opravě propustku pod silnicí, blízko vrcholu kopce směrem na Bernartice. „Původní záměr zněl, začít s tím po skončení stávající rekonstrukce. Ale to by toho na občany obce bylo už moc. Protestovali jsme jak proti termínu, tak proti opětovné úplné uzavírce," říká starostka Eva Kmiećová.
A podařilo se prosadit nejen odsunutí realizace na příští rok, ale pracuje se i na změně projektové dokumentace tak, aby byl zachovaný alespoň částečný provoz.

euroregion_vzhled