Na jedné straně východní Krkonoše, na druhé Vraní hory, patřící již do Broumovské vrchoviny. Jedinečná rozmanitost přírody i historicky jedno z nejdříve osídlených míst regionu. Místo nabízející klid a odpočinek i možnost rozmanitého sportovního vyžití. Žacléřsko prostě stojí za to navštívit.

Cyklotrasy

Zde naleznete cyklotrasy Žacléřska a blízkého okolí.

 

Ubytování

Restaurace a ubytovací zařízení Žacléřska a blízkého okolí.

Důležité odkazy

Adresy a kontakty Žacléřska a blízkého okolí.

Geologická expozice

6L1X0550Poznat a něco bližšího se dozvědět o horninách regionu umožňuje venkovní geologická expozice, vybudovaná před žacléřskou základní školou. Sloužit má nejen coby turistická atrakce, dobře využitelná bude i při výuce.„Myšlenka je už letitá, přinesl jsem si ji z bývalého působiště, Správy Krkonošského národního parku," říká autor projektu, pedagog Radovan Vlček. „Geologické expozice jsou v posledních letech fenoménem a vznikají na různých místech České republiky. Často mi ale připadají textově i uspořádáním pro laiky složité.

Tady jsem na projektu spolupracoval se žáky deváté třídy. Probral jsem s nimi problematiku geologické stavby nejbližšího okolí, sami si ještě něco nastudovali a pak napsali texty. Tak, aby jim sami rozuměli, s maximální úsporností při užívání odborných termínů," dodává.

Původní záměr počítal s malým rozpočtem, který by se dal pokrýt ze školních peněz. Brzy se to ale ukázalo jako nereálné. „Požádali jsme proto o spolupráci maršovské Středisko ekologické výchovy, s jejichž pomocí jsme uspěli v programu přeshraniční spolupráce a získali grant. Také proto jsou tu texty i v polštině," pokračuje Radovan Vlček. „Když je co podporovat, nějaké prostředky se vždy najdou. A tady to o tom je. Od začátku byl tenhle projekt naše srdeční záležitost a proto jsem rádi, že je vše na dobré cestě," je spokojený Jaromír Kvasnička ze střediska Sever.

Žacléřsko je po geologické stránce rozmanitý region a horninových typů bychom tu napočítali přes dvacet. „Některé jsou si ale tak podobné, že laiky by jen těžko hledal rozdíl. Nakonec jsme jich vybrali devět a zastupují jak horniny usazené, tak vulkanické i přeměněné. Vytipování takhle velkých kamenů, kdy každý váží téměř tunu, nebylo jednoduché a předcházelo tomu mnoho cest do terénu. Samotný svoz jsme pak zvládli během jednoho dne. Pokud bychom vzali Žacléř jako střed, tak exponáty pocházejí z okruhu do deseti kilometrů vzdušnou čarou," vysvětluje autor projektu. Na hlavním panelu pak návštěvníci najdou zjednodušenou geologickou mapu Žacléřska, na menších tabulích se dozví, kde danou horninu mohou běžně nalézt v terénu.

„Hodně jsme se při přípravě o jednotlivých horninách dozvěděli, takže to pro nás už nejsou jen bezejmenné šutry," říká Monika Křížová, jedna z žákyň, která se na projektu podílela. „A taky tady v Žacléři něco zajímavého zanecháme," říká další z deváťáků, Vojtěch Pospíšil.

Projekt slavnostním otevřením expozice nekončí. Potrvá až do května příštího roku, vzniknout by měla ještě geologická stezka na pomezí Žacléřska a regionu Lubawky. „To je práce pro následovníky bývalých deváťáků a doufám, že se do konce školního roku znovu sejdeme," dodává Radovan Vlček.

 

Aleš Vaníček

euroregion_vzhled