Na jedné straně východní Krkonoše, na druhé Vraní hory, patřící již do Broumovské vrchoviny. Jedinečná rozmanitost přírody i historicky jedno z nejdříve osídlených míst regionu. Místo nabízející klid a odpočinek i možnost rozmanitého sportovního vyžití. Žacléřsko prostě stojí za to navštívit.

Cyklotrasy

Zde naleznete cyklotrasy Žacléřska a blízkého okolí.

 

Ubytování

Restaurace a ubytovací zařízení Žacléřska a blízkého okolí.

Důležité odkazy

Adresy a kontakty Žacléřska a blízkého okolí.

Světoví mistři i talentované mládí opět míří pod Rýchory

kuba1Malé město, malý sál i malé pódium. Přesto, chodit do žacléřské Základní umělecké školy na koncerty hudebníků jezdících po celém světě se stává jaksi samozřejmostí. A bude tomu tak i v nastávající 13. sezóně? Stačí se podívat do programu. Zvučná jména chybět nebudou, ale ani mladí muzikanti. „A ty bych doporučil nepodceňovat. Mohou být vynikající. O tom jsme se přesvědčili například loni, při vystoupení houslisty Josefa Špačka," upozorňuje hlavní organizátor, Jiří Jirásek.


Na domácím pódiu
Letos se uskuteční osm koncertů, první již ve středu 25. září. A bude trochu specifický. Vystoupí totiž Jakub Zomer (na snímku), absolvent zdejší Základní umělecké školy a pražské Konzervatoře J. Ježka, kde je nyní profesorem.
„Kromě pedagogické činnosti je vyhledávaným jazzovým a bluesovým klávesistou, spolupracuje s mnohými našimi i zahraničními skupinami a hudebníky. Jeho repertoár je postaven z nejkrásnějších písní z oblasti jazzu, blues a bossanovy. Slyšet můžete písně Cheta Bakera, Nat King Colea či Franka Sinatry, ale také bluesových mistrů jako jsou Charles Brown, B. B. King či Ray Charles," předesílá Jiří Jirásek.
Jakub Zomer si přiveze další dva výborné muzikanty – kytaristu Marcela Flemra a bubeníka Martina Kopřivu.
A další koncerty? V polovině příštího měsíce přijede kvintet mladých posluchačů hudební fakulty AMU v Praze – Belfiato Quintet, na letošní sezónu se povedlo dojednat i dlouho očekávaný recitál skvělé pianistky Iriny Kondratěnko.
Posledním vystupujícím roku 2013 bude Trio Jadin s hornistou Radkem Baborákem. „Ten patří mezi nejvýraznější osobnosti světové hudební scény. I po nedávném návratu do Čech (působil v Mnichově a později jako koncertní mistr berlínských filharmoniků) pravidelně koncertuje s celou řadou světových orchestrů," připomíná Jiří Jirásek.
První koncert v novém roce obstará osmičlenný pěvecký sbor Octopus Pragensis, pak přijede další hvězda českého interpretačního umění, kytarový virtuóz Štěpán Rak. Světoznámý novozélandský kritik John Botton říká: „Ve světě klasické kytary jsou špatní kytaristé, průměrní kytaristé, dobří kytaristé, excelentní kytaristé a Štěpán Rak."

Tradiční závěr
Poslední dva koncerty budou tradiční. „V dubnu přivítáme již potřinácté Panochovo kvarteto a na závěr v květnu Irina Kondratěnko přiveze opět své úspěšné žáky, vítěze prestižních mezinárodních soutěží," dodává Jiří Jirásek.

Program 2013/14:

25. září – Jakub Zomer, Marcel Flemr, Martin Kopřiva
17. října – Belfiato Quintet
6. listopadu – Irina Kondratěnko
28. listopadu – Trio Jadin
29. ledna – Octopus Pragensis
20. března – Štěpán Rak
23. dubna – Panochovo kvarteto
7. května – Irina Kondratěnko a její žáci.
Začátky vždy od 19 hodin.

euroregion_vzhled