Na jedné straně východní Krkonoše, na druhé Vraní hory, patřící již do Broumovské vrchoviny. Jedinečná rozmanitost přírody i historicky jedno z nejdříve osídlených míst regionu. Místo nabízející klid a odpočinek i možnost rozmanitého sportovního vyžití. Žacléřsko prostě stojí za to navštívit.

Cyklotrasy

Zde naleznete cyklotrasy Žacléřska a blízkého okolí.

 

Ubytování

Restaurace a ubytovací zařízení Žacléřska a blízkého okolí.

Důležité odkazy

Adresy a kontakty Žacléřska a blízkého okolí.

Objížďka k hranicím brzy skončí

Hlavní tah z Trutnova k hraničnímu přechodu Královec byl třetinu roku zcela neprůjezdný. Důvodem byla rozsáhlá rekonstrukce svahu a vozovky těsně před obcí. Od neděle se sem ale provoz vrátí. I když s omezením. Kdo ale bude chtít, projede. A vzhledem k délce objízdné trasy přes Babí a Žacléř se několik minut zdržení na semaforech určitě vyplatí. „Byla to dlouhá doba, ale mohlo být ještě hůř. Původně měla úplná uzavírka trvat šest měsíců. Po protestech všech dotčených obcí jsme ale dosáhli zkrácení na měsíce čtyři," říká starostka Zlaté Olešnice, Eva Kmiećová.


V těchto dnech stavbaři pokládají na komunikaci první pevný podklad. „Navrch do konce týdne přijde ještě vrstva asfaltu, takže přejezd bude bezproblémový," dodává starostka.
Zprovozněním silnice I/16 se ulehčí dopravě tam, kudy vedla objížďka. Především osadě Babí a městu Žacléř. „Samozřejmě jsme rádi, i když původní, až katastrofické obavy z navýšení provozu se nenaplnily. Aut samozřejmě jezdí víc, ale dá se to přečkat. A bez výraznější újmy to přežila i vozovka. I když ta je sama o sobě v hrozném stavu již dlouho. Ale je tu šance, že v dohledné době by mohlo dojít k rekonstrukci," říká starosta Žacléře, Miroslav Vlasák.
Harmonogram se stavbařům daří plnit. Termín ukončení do konce října není  ohrožen. „Je možné, že se podaří práce i uspíšit, ale to nechci předjímat," doufá Eva Kmiećová.
Pro obyvatele Zlaté Olešnice byla uzavírka velkou komplikací. Do Trutnova, kam mnozí směřují za prací, na nákupy či do škol, je to sice kousek, objízdná trasa ale cestu mnohonásobně protáhla. „Rekonstrukce probíhá těsně za obcí a podařilo se nám s krajem domluvit možnost parkování hned za stavbou. Někteří tak nechávali auto tam, přešli staveniště a pokračovali vozem. Jiní dokonce k přiblížení používali koloběžky, někdo si pořídil mopeda. Největší výhodu měli ti, kdo vlastní dvě auta. Naštěstí to všechno ale za pár dní skončí," je ráda starostka Eva Kmiećová.
Své si ale užili i stavbaři. Ze strojů jim jednou zmizela nafta, ze stráně kdosi shodil velkou nádrž na vodu, občas to tu někdo postříkal sprayem. „Hodně nepříjemné bylo, když vandalové pokáceli značky do příkopů. Kdo to tu neznal, přijel až ke staveništi a zjistil, že musí jet jinudy," podotýká Eva Kmiećová.
Zprovoznění úseku ve Zlaté Olešnici se dotkne i hromadné doprav. Přestane platit objížďkový jízdní řád a v platnost vstoupí řád nový. „Ten je hotový již několik měsíců, kdy se měnily řády v celém kraji. Tady ale nemohl být zatím použitý a uplatněn bude až od neděle," upozorňuje žacléřský starosta Miroslav Vlasák.

Aleš Vaníček

euroregion_vzhled