Na jedné straně východní Krkonoše, na druhé Vraní hory, patřící již do Broumovské vrchoviny. Jedinečná rozmanitost přírody i historicky jedno z nejdříve osídlených míst regionu. Místo nabízející klid a odpočinek i možnost rozmanitého sportovního vyžití. Žacléřsko prostě stojí za to navštívit.

Cyklotrasy

Zde naleznete cyklotrasy Žacléřska a blízkého okolí.

 

Ubytování

Restaurace a ubytovací zařízení Žacléřska a blízkého okolí.

Důležité odkazy

Adresy a kontakty Žacléřska a blízkého okolí.

Lyže dělali v kdejaké chalupě

6l1x0005Lyžařskou historii regionu mapuje nová výstava v Městském muzeu, nazvaná Lyže, boby, saně ... huráá na ně!. Připravena je pro stávající zimní sezónu. K vidění jsou nejen desítky párů lyží sjezdařských i běžeckých, ale i saně, sněžnice, hole, dobové dokumenty a fotografie. „Na počátky lyžování v Krkonoších už pamětníka nenajdeme. Taky bychom těžko spočítali výrobce lyží v Krkonoších, protože vedle těch značkových se v první polovině 20. století vyráběly podomácku v kdejaké chalupě. Tatam je doba, kdy byla lyžařská výstroj samozřejmostí každého obyvatele Krkonoš, protože si ji mohl každý pořídit a všichni se hýbali. Dnes už lyžování nabralo jiný kurz," říká ředitel muzea Daniel Mach.

Na výstavě, kterou v Městském muzeu připravili, se návštěvníci dočtou o prvních organizovaných sportovních oddílech a spolcích, to bylo ještě v 19. století. Znalce zaujme i startovní listina Středoevropských mezinárodních závodů lyžařských, které se konaly v Janských Lázních v roce 1925. Vzácností jsou i fotografie skokanského můstku na Poláku za porcelánkou. Výstava sleduje vývoj lyžování a zimních sportů v Žacléři i po roce 1945, rozmach klasického lyžování, především tehdy velmi populárních skoků. V této souvislosti se s lyžařským areálem v Prkenném Dole pojí i jména slavných československých reprezentantů, se kterými úspěšně soupeřili místní sportovci Baníku Žacléř pod vedením trenérů Hanse Feesta, Helmuta Fibingera a později Rudy „Kopejtka" Brauna.

„Po vybudování lyžařského vleku v roce 1970 získávaly na popularitě alpské lyžařské disciplíny. Opět se pod obětavým vedením otců – trenérů prosazovali žacléřští sportovci. Karolína Šedová a Klára Hofmanová vybojovaly medailová umístění mezi nejlepšími světovými sportovci," dodává Daniel Mach.
Na výstavě je možné obdivovat vedle starých prkýnek i různá udělátka, saně, boby, brusle i brusličky a další, dnes již historickou sportovní výzbroj a především vývoj lyží až do současnosti.
Výstava o zimních radovánkách i úporném sportovním klání potrvá do 3. března.

 

euroregion_vzhled