Na jedné straně východní Krkonoše, na druhé Vraní hory, patřící již do Broumovské vrchoviny. Jedinečná rozmanitost přírody i historicky jedno z nejdříve osídlených míst regionu. Místo nabízející klid a odpočinek i možnost rozmanitého sportovního vyžití. Žacléřsko prostě stojí za to navštívit.

Cyklotrasy

Zde naleznete cyklotrasy Žacléřska a blízkého okolí.

 

Ubytování

Restaurace a ubytovací zařízení Žacléřska a blízkého okolí.

Důležité odkazy

Adresy a kontakty Žacléřska a blízkého okolí.

Jak se před třemi desetiletími dostal snowboard do Žacléře

Počátky snowboardingu v Žacléři se datují k roku 1984/85. Tenkrát to byl sport i ve světě poměrně mladý. A jak to vlastně všechno bylo? Partička lidí ze Žacléře provozovala letní sport skateboarding. Scházela se o víkendech na různých místech republiky a měřila své skateboardové umění s ostatními kluby. Dá se říci, že i v tomto sportu byl Žacléř v českých zemích jeden z průkopníků. Skateboarding je opravdu ryze letní sport a tak nám v zimě začal hodně chybět. Narodil se v USA u partičky surfařů, kteří když neměli vlny, vymysleli prkno na kolečkách.


Jelikož se v zimě nedá surfovat ani skejtovat, narodil se i tam snowboarding. Díky pane Simsi a Burtone.
Přes oceán je to kousek, co by snowboardem dohodil. Tak v Evropě vývoj začal skoro ve stejnou dobu jako v USA. Do Čech, tenkrát ještě coby východního bloku obehnaného ostnatým drátem, se tyto prvopočátky dostaly asi roku 1982.
Samozřejmě, jak jinak než přes skate kluby. Pak už to šlo jako lavina.
Každý klub, tedy i náš žacléřský, měl svá výrobní tajemství, své originální tvary i designy. Výroba jednoho kusu, když to dobře šlo, trvala 4 dny. Lepilo se za studena v železných formách. První modely neobsahovaly laminát, tím jejich pevnost byla minimální.
Ohledně složení nám hodně poradili ve výrobně lyží v Novém městě na Moravě, tehdejším Artisu. Takže, co další vyrobený kus, to originál, vždy o něco vylepšený.
Dnes už nevím, jak vzniklo jméno našich snowboardů Pterodactylus. Snad proto, že to byl opravdu pravěk snowboardu a samotný pterodactyl byl jeho létající král. Svého času měl Pterodactylus v naší republice velice dobré jméno. V celorepublikových i mezinárodních závodech dosahovali žacléřští Pterodactylové předních umístění.
Jen z počátku se snowboarďáci potýkali s nevolí vlekařů a různými zákazy. Byla to naše zimní zábava, náš koníček. Díky všem, kteří se tenkrát kolem našeho snowboardingu pohybovali. Byla to krásná doba. A dnes se v našem městě zabývá výrobou snowboardů firma Galus, které také skládám velký obdiv. ⋌Milan Melesík

euroregion_vzhled