Na jedné straně východní Krkonoše, na druhé Vraní hory, patřící již do Broumovské vrchoviny. Jedinečná rozmanitost přírody i historicky jedno z nejdříve osídlených míst regionu. Místo nabízející klid a odpočinek i možnost rozmanitého sportovního vyžití. Žacléřsko prostě stojí za to navštívit.

Cyklotrasy

Zde naleznete cyklotrasy Žacléřska a blízkého okolí.

 

Ubytování

Restaurace a ubytovací zařízení Žacléřska a blízkého okolí.

Důležité odkazy

Adresy a kontakty Žacléřska a blízkého okolí.

Letos slavíme 50. výročí založení Krkonošského národního parku

krnapPo dlouhém úsilí řady odborníků byl 17. května 1963 založen Krkonošský národní park. V letošním roce je tedy 50. výročí od jeho založení. Součástí oslav bude množství akcí. Plánujeme vydat publikace, které zrekapitulují uplynulé půlstoletí. Krkonošské muzeum ve Vrchlabí nabídne souhrnnou výstavu k tomuto výročí. Hlavní akcí oslav pro veřejnost však bude veřejná oslava 50. narozenin s Koncertem pro Krkonoše, která se uskuteční v pátek 17. května ve Vrchlabí, informoval tiskový mluvčí Radek Drahný.


"Krkonoše jsou nejstarším národním parkem v České republice," říká ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. "Historie ochrany zdejší unikátní přírody sahá ale hlouběji do minulosti. Vždyť první přírodní rezervaci vyhlásil hrabě Harrach v Labském dole na Strmé stráni už v roce 1904," doplnil. "Za dobu své existence národní park čelil řadě tlaků, které byly hrozbou pro zdejší křehkou přírodu. Řada z nich skončila v propadlišti dějin. Některé se ale zastavit nepodařilo. Přes to všechno jsou dle mého názoru dnes Krkonoše územím s výraznou přírodovědnou i kulturní hodnotou. Žijí či rostou zde unikátní druhy a současný výzkum ukazuje, že i po několika stoletích vědeckého bádání lze nalézat nové druhy," dodal Hřebačka.
Po celý rok se budeme setkávat s logem 50. výročí Krkonošského národního parku a s kampaní V Krkonoších jsem doma stránkách www.krnap.cz/v-krkonosich-jsem-doma. V květnu plánujeme vydat knihu, která bude mapovat 50 let existence parku a CD se vzpomínkami pamětníků. Součástí oslav bude i odborná mezinárodní konference Horská chráněná území v měnícím se světě, která se uskuteční koncem května. Připraven je seriál soutěží pro posluchače Českého rozhlasu - Radiožurnálu a Česká televize připravuje odvysílání nového dokumentu Krakonošova zahrada o historii KRNAP. Součástí oslav bude i souhrnná výstava o historii národního parku v Krkonošském muzeu.
Hlavním bodem oslav ale bude 17. květen s řadou různých akcí, vystoupení a soutěží pro děti i dospělé po celý den ve Vrchlabí. Vrcholem programu bude odpolední divadelní minifestival a podvečerní Koncert pro Krkonoše, na němž vystoupí skupina The Tap Tap, Dan Bárta a Illustratosphere a Lenka Dusilová s kapelou. Později večer na ně naváže klubový koncert skupiny Cémur Šámur.

euroregion_vzhled