Na jedné straně východní Krkonoše, na druhé Vraní hory, patřící již do Broumovské vrchoviny. Jedinečná rozmanitost přírody i historicky jedno z nejdříve osídlených míst regionu. Místo nabízející klid a odpočinek i možnost rozmanitého sportovního vyžití. Žacléřsko prostě stojí za to navštívit.

Cyklotrasy

Zde naleznete cyklotrasy Žacléřska a blízkého okolí.

 

Ubytování

Restaurace a ubytovací zařízení Žacléřska a blízkého okolí.

Důležité odkazy

Adresy a kontakty Žacléřska a blízkého okolí.

Věž kostela má funkční hodiny

oles miniJedna z nejstarších dochovaných památek Trutnovska má nové hodiny. Na věži kostela ve Zlaté Olešnici se sice trochu nesměle, ale přesto rozezněly v sobotu v 16 hodin poprvé.
To vše pro svatou Kateřinu, jejíž jméno kostel nese. Občané zde pro ni též uspořádali historicky první slavnosti. „Kostel má její jméno a v neděli má Kateřina svátek," vysvětlovala zastupitelka obce Eva Kmiećová, která se společně s dalšími iniciátory v obci ujala organizování slavnosti.

Přišly desítky místních, přijeli návštěvníci. Na myšlence vrátit věži kostela hodiny se před několika měsíci shodli nadšenci v hospodě. „Jezdíme sem na chalupu a jak jsme se tak koukali na kostel denně z okna, napadlo nás, že by si ta věž nové hodiny zasloužila," poznamenala Markéta Řezníčková, jejíž manžel byl původním iniciátorem myšlenky vrácení hodin tam, kde kdysi bývaly. „Chlapi pak o všem popovídali v hospůdce a začali se starat o realizaci. Každý, kdo mohl, se do práce nějak zapojil," dodala.
Slavnostní chvíle v sobotu umocnil příjezd sv. Kateřiny na koni i vystoupení pěveckého sboru Chorea Corcontica.
Organizátoři slavností si dali za cíl věnovat výtěžek akce do veřejné sbírky, která v obci na kostel již delší dobu probíhá.
Uspořádali prodej a dražbu obrázků, namalovaných žáky trutnovské ZUŠ, nabídli výrobky, zhotovené v domovech seniorů, Barevných domcích i jinde. „Výtěžek je zatím 13 300 korun a v týdnu ještě na úřadě otevřeme zapečetěné kasičky," řekla Eva Kmiećová.

Lidé v obci projevili o první ročník sobotních slavností zájem. To, že mladým tady není všechno jedno a starají se i o takové věci, jako je kostel, je těší.
„Možná je jen trochu smutné, že se nezapojují ti starší starousedlíci. Ale je jiná doba. Když jsme byli mladí my, těžko bychom se mohli tehdy zajímat o renovaci kostela," poznamenala například Magda Jakubčíková.
„Na kostel se dívám každý den z okna, takže jsem si hodin samozřejmě všimla a dnes jsem se přišla na slavnost podívat. Naposledy jsem byla v kostele na mši, když mi bylo šest. Je to jedna z nejstarších památek v okolí, tak si péči zaslouží," řekla další obyvatelka obce Věra Švandová.
„Přejeme si, aby obec držela pospolu. Vychováváme k soudržnosti a práci i děti a doufáme, že budou jednou našimi následovníky," řekla za místní iniciátory chalupářka Markéta Řezníčková.
A jak se dívá na aktivity královédvorský děkan Jan Czekala, který přišel hodinám požehnat? „Těmito místy občas jezdím do Polska a kostel znám. Velmi mě příjemně překvapilo, že se zde místní lidé tak semkli a pustili sami do díla. S hodinami na věž měli geniální nápad. I když na kostele bude ještě hodně práce, velmi tyto mladé obdivuji. Jednou přijdou po nás další a budou se dívat, co jsme jim zde na začátku třetího tisíciletí zanechali. A toto je opravdu super čin," řekl děkan Czekala.


Aleš Vaníček

 

euroregion_vzhled